Komory chłodnicze dla kontrolowanej atmosfery

KOMORY KA HP IMG

Komory chłodnicze w warunkach kontrolowanej atmosfery

Konsumenci są coraz bardziej świadomi produktów, które wybierają i spożywają. Coraz więcej uwagi przykładają do świeżości i jakości kupowanej żywności. Niestety zmiany globalne zmiany znacząco wpływają na jakość owoców i warzyw, dlatego jeszcze nigdy wcześniej, jak teraz nie było ważne ich odpowiednie przechowywanie. Komory chłodnicze z kontrolowaną atmosferą to jeden z niezawodnych sposobów na zachowanie świeżości produktów – żeby jednak tak było, muszą spełniać określone wymagania. Jako producenci komór chłodniczych z wieloletnim doświadczeniem doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i dużą uwagę przykładamy do wszystkich elementów chodni.

Owoce, warzywa oraz inne produkty powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. Zapewnia to ochronę przed utratą drogocennych witamin i zabezpiecza przed przedwczesnym zepsuciem. Niestety dostęp do powietrza znacząco przyspiesza wszystkie procesy, które zachodzą w żywności, dlatego też bardzo ważny jest wybór odpowiedniej komory chłodniczej.

obraz 37
obraz 38

Komory chłodnicze, które oferujemy

Komory chłodnicze o kontrolowanej atmosferze muszą być gazoszczelne. Wszystkie elementy powinny spełniać ten warunek – zarówno ściany, sufity, jak i drzwi – dlatego też do budowania komór chłodniczych stosuje się płyty warstwowe.

Zastosowanie płyt warstwowych gwarantuje, m.in.:

– jedne z najlepszych parametrów termoizolacyjnych
– gazoszczelność, dzięki zastosowaniu zamków łączących poszczególne płyty
– odporność na korozję
– wysoką wytrzymałość
– szybki montaż
– posiadają atesty higieniczne do kontaktu z towarami spożywczymi

Zaprojektowaną komorę chłodniczą, zawsze można dodatkowo uszczelnić, np. systemem RIBBFILL. Istotny jest również wybór drzwi gazoszczelnych do komór chłodniczych. Mogą być one zarówno przesuwne lub zawiasowe. Możliwe jest automatyczne sterowanie drzwi do komór chłodniczych za pomocą pilota, włączników sznurkowych czy mogą być otwierane strefowo.

Zalety korzystania z komór chłodniczych w warunkach kontrolowanej atmosfery

Dlaczego warto skorzystać z komory chłodniczej z kontrolowaną atmosferą? Odpowiedź jest bardzo prosta. Znacząco wydłużają one okres świeżości przechowywanych produktów. Zachowują również ich wartości odżywcze i kondycję. Warunki osiągane w komorach chłodniczych znacząco wpływają na zmniejszenie ilości i szybkości zachodzenia procesów chemicznych i biologicznych. Owoce i warzywa są bardziej odporne na choroby i aktywność patogenów. Dodatkowo do komór chłodniczych nie mają dostępu różnego rodzaju insekty, które mogłyby wpłynąć na świeżość i stan produktów.

Musicie wiedzieć, że kontrolowana atmosfera w komorach chłodniczych musi być stale monitorowana. System MyFruit opracowany przez firmę VAN AMERONGEN do zarządzania procesami kontrolowanej atmosfery dostarcza nam pełnej informacji na temat warunków, w których przebywają owoce i warzywa.

MyFruit B RGB 01
obraz 40

Kluczowym elementem procesu długotrwałego przechowywaniu produktów w warunkach kontrolowanej atmosfery jest przygotowanie odpowiedniego projektu komory chłodniczej. Należy precyzyjnie określić następujące dane wejściowe:

– rodzaj i odmiany przechowywanych produktów
– ilość/tonaż
– wydajność
– strategia i model sprzedaży
– dystrybucję i logistykę

Aby móc w pełni kontrolować parametry komory z instalacją kontrolowanej atmosfery, w swojej ofercie posiadamy niezbędną aparaturę kontrolno-pomiarową:


Mierniki O2 i CO2

VAN AMERONGEN oferuje szereg urządzeń do analizy gazów, takich jak mierniki O2 i CO2. Liczniki kombi są zawsze wbudowane w nasze systemy sterowania. Oczywiście możemy również dostarczyć mierniki ręczne, które w każdej chwili mogą z łatwością zmierzyć wartości O2 i CO2 w Twojej chłodni.

2
1
3

Zawory nadciśnieniowe i podciśnieniowe

W ekstremalnych warunkach bufor powietrza jest niewystarczający do pochłaniania różnic ciśnień. W takim przypadku zawór nadciśnieniowy/podciśnieniowy może pochłonąć różnicę ciśnień w komorze, aby zapobiec uszkodzeniom. To zabezpieczenie jest wyzwalane przy nadciśnieniu/podciśnieniu około 10 mm WK. Każda chłodnia używana do przechowywania w warunkach kontrolowanej atmosfery wymaga co najmniej jednego zaworu podciśnieniowego i jednego zaworu nadciśnieniowego. W przypadku większych instalacji stosuje się wiele zaworów.

5

Zawory komorowe

Płuczki połączone są z chłodniami za pomocą rur PVC. W zależności od typu maszyny stosowane są rury o średnicy od 50 do 160 mm oraz odpowiednie zawory komorowe. Nasze zawory są pneumatyczne, dzięki czemu są bardzo niezawodne i trwałe.

6

Elastyczne worki kompensacyjne

Wahania ciśnienia w chłodni w wyniku chłodzenia lub warunków pogodowych mogą powodować wycieki prowadzące do napływu O2. Umieszczenie elastycznego worka kompensacyjnego tzw. płuca kompensuje zmiany ciśnienia. Worek wykonany jest z wytrzymałej i elastycznej, wielowarstwowej folii PU. Każda komora wyposażona jest we własny bufor. Worki kompensacyjne są dobierane w oparciu o kubaturę obiektu i dostępne są w pojemnościach od 2 do 12 m3.

7

Czujniki temperatury

8

Elektroniczne miernik ciśnienia

9

Mikromanometry

Montowane w pobliżu drzwi komory chłodniczej pozwala na szybką kontrolę szczelności w komorze

4

OJCIEC

Potrzebujesz pomocy w zaprojektowaniu efektywnej instalacji kontrolowanej atmosfery dla Twoich produktów?

Zajmujemy się instalacjami kontrolowanej atmosfery nieprzerwanie od 30 lat – zaufaj nam!

Andrzej Żółciak

M: +48 502 294 513

@: azolciak@termopolice.com


Group 1

TERMOPOL ICE jest wyłącznym dystrybutorem urządzeń VAN AMERONGEN w Polsce