Przechowywanie w kontrolowanej atmosferze

JABLKA HP IMG

Czym jest kontrolowana atmosfera?

Chcesz zapewnić swoim produktom optymalne warunki przechowywania, tak aby jak najdłużej zachowały jakość i smak? W swojej ofercie posiadamy kompleksowe i opatentowane rozwiązanie do przechowywania w warunkach kontrolowanej atmosfery naszego wieloletniego partnera biznesowego, renomowanego producenta – firmy VAN AMERONGEN, którego jesteśmy wyłącznym dystrybutorem w Polsce.

Komory chłodnicze umożliwiają pełną kontrolę temperatury przechowywania zebranych owoców i warzyw. Wszystko jednak zależy od ich wyposażenia i gazoszczelności.

Musicie wiedzieć, że kontrolowana atmosfera to zaawansowany technologicznie proces. Umożliwia długotrwałe przechowywanie produktów w zoptymalizowanych warunkach pod względem składu powietrza. Skutecznie hamuje uwalnianie etylenu. Innymi słowy, jest to proces spowalniający w czasie fazę dojrzewania. Dodatkowo proces ten zapobiega utlenianiu witamin oraz ubytku wartości odżywczych.

obraz 21
obraz 22

Kontrolowana atmosfera – na czym polega?

Przechowywanie w warunkach kontrolowanej atmosfery rozpoczyna się od schłodzenia owoców w celu zredukowania procesu oddychania. Chłodzenie jest najważniejszym czynnikiem przy długoterminowym przechowywaniu.

Kiedy owoce osiągną optymalną temperaturę, obniżamy poziom tlenu i kontrolujemy poziom dwutlenku węgla, aby zminimalizować tempo oddychania. Proces ten pozwala owocom w sposób łagodny przejść w stan uśpienia, co umożliwia zachowanie ich w najlepszej jakości.

Reasumując, w istocie cały proces przechowywania w warunkach kontrolowanej atmosfery sprowadza się do zapobiegania dojrzewaniu i starzeniu się owoców tak, aby został zachowany smak i jakość, co z biznesowego punktu widzenia jest celem nadrzędnym i najbardziej pożądanym.

Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości owoców i warzyw powinny być one przechowywane w komorach chłodniczych w warunkach kontrolowanej atmosfery w temperaturze od około 0°C do 3°C. Jest to temperatura na pograniczu zamarzania owoców i warzyw. Niska temperatura, zwiększenie zawartości dwutlenku węgla oraz zmniejszenie zawartości tlenu sprawia, że owoce i warzywa oddychają znacznie wolniej. Spowalniane są przez to wszystkie procesy biochemiczne, również fermentacji.

Wyżej opisane warunki można osiągnąć w komorach chłodniczych wyposażonych w instalacje kontrolowanej atmosfery.

obraz 23
Frame 3

Od czego zależy kontrolowana atmosfera?

Dla zapewnienia w pełni efektywnego procesu przechowywania warunkach kontrolowanej atmosfery niezbędne jest profesjonalne zaprojektowanie instalacji, dobór odpowiednich urządzeń, a także zapewnienie narzędzi przeznaczonych do kontrolowania parametrów procesu.

Kluczowe elementy składowe instalacji kontrolowanej atmosfery obejmują:

– profesjonalnie zaprojektowane i w pełni gazoszczelne komory chłodnicze

– efektywną i wydajną instalację chłodniczą

– dobór odpowiednich urządzeń do kontrolowanej atmosfery

– wybór odpowiedniej techniki przechowywania dla określonej grupy produktów (np. system PALLIFLEX firmy VAN AMERONGEN stosowany w przypadku miękkich owoców)

– możliwość wdrożenia dynamicznie kontrolowanej atmosfery ACR (Active Control Respiration)

– monitoring parametrów całości procesu za pomocą systemu zarządzania MyFruit.OJCIEC

Potrzebujesz pomocy w zaprojektowaniu efektywnej instalacji kontrolowanej atmosfery dla Twoich produktów?

Zajmujemy się instalacjami kontrolowanej atmosfery nieprzerwanie od 30 lat – zaufaj nam!

Andrzej Żółciak

M: +48 502 294 513

@: azolciak@termopolice.com


Group 1

TERMOPOL ICE jest wyłącznym dystrybutorem urządzeń VAN AMERONGEN w Polsce