Efektywność sezonowa klimatyzatorów SEER i SCOP – co to takiego?

cold smooth tasty

Współczynniki efektywności służą do porównania klimatyzacji i pomp ciepła. Dzięki nim możemy się dowiedzieć, które urządzenie ma najwyższą wydajność w określonych warunkach i czasie, czyli jego sprawność sezonową. Co dokładnie oznaczają współczynniki SEER i SCOP?

Sprawność sezonowa – co to takiego?

Sprawność sezonowa to sposób pomiaru rzeczywistej efektywności energetycznej technologii ogrzewania i chłodzenia podczas całego roku. Dzięki temu możemy dowiedzieć się jak dany system oddziałuje na środowisko naturalne.

Metodę klasyfikowania efektywności energetycznej wymusza dyrektywa Unii Europejskiej o produktach związanych z energią (tzw. dyrektywa ekoprojektowania), która określa minimalne wymagania dla ekoprojektu. Producenci muszą wdrażać je w swoich produktach zużywających energię.

Współczynniki SEER i SCOP – definicje skrótów

Zanim wytłumaczymy skróty SEER i SCOP trzeba najpierw przytoczyć dwa inne współczynniki.

COP (z języka angielskiego Coefficient of performance) to współczynnik efektywności urządzeń klimatyzacyjnych podczas pracy w trybie grzania przy pełnym obciążeniu.

EER (z ang. Energy efficiency rating jest współczynnikiem efektywności energetycznej urządzeń klimatyzacyjnych w czasie pracy w trybie chłodzenia przy pełnym obciążeniu.

SCOP (z ang. Seasonal coefficient of performance) oznacza sezonową efektywność grzania.

SEER (z ang. Seasonal energy efficiency ratio) to sezonowy współczynnik efektywności w trybie chłodzenia.

EER/ SEER, COP/SCOP – różnice

SEER I SCOP to nowe współczynniki sprawności sezonowej, które zastąpiły EER i COP, czyli stosunek mocy chłodniczej do mocy pobieranej przez urządzenie chłodnicze/grzewcze osiągniętej przez urządzenie do mocy elektrycznej potrzebnej by to osiągnąć.

Ponieważ współczynniki te były dobierane dla pełnej swojej wydajności – a bardzo często w tak nie pracowały – to wprowadzono nowe parametry, bardziej zbliżone do warunków rzeczywistych.

SEER to sezonowy współczynnik efektywności w trybie chłodzenia, a SCOP określa sezonową efektywność grzania. SEER oblicza się dzieląc roczne zapotrzebowanie na chłodzenie przez roczne zużycie energii elektrycznej przeznaczonej na nie. Aby obliczyć SCOP należy podzielić roczne zapotrzebowanie na grzanie przez roczny pobór prądu.

Nowe parametry sezonowe klasyfikacji odzwierciedlają rzeczywisty pobór ilości energii przez pompę ciepła w oparciu o efektywność energetyczną w ciągu roku. W dłuższej perspektywie SEER i SCOP uwzględniają wahania temperatury i okresy stanu gotowości.

Im wyższa klasa energetyczna klimatyzatora tym wyższe współczynniki SEER i SCOP i tym większa energooszczędność.

Zużycie prądu, a koszty eksploatacji klimatyzatora

Przed zakupem klimatyzacji warto najpierw przeprowadzić przybliżoną analizę zużycia prądu i kosztów związanych z użytkowaniem poszczególnych modeli klimatyzatorów. Do obliczeń potrzebne będą informacje na temat:

  • zużycia prądu dla funkcji chłodzenia (kW),
  • przybliżony czas pracy urządzenia w ciągu dnia,
  • koszt 1 kWh energii elektrycznej.

Następnie wystarczy obliczyć dziennie zużycie prądu (mnożąc pobór mocy funkcji chłodzenia przez czas pracy urządzenia), koszt dziennego użytkowania sprzętu (mnożąc dzienne zużycie prądu z kosztem 1 kWh energii), a następnie miesięczny koszt użytkowania systemu klimatyzacyjnego (mnożąc koszt dziennego użytkowania z ilością dni w miesiącu).

Najlepsze klimatyzatory od TERMOPOL ICE!

W naszej ofercie posiadamy klimatyzatory światowych marek, takich jak Daikin, Gree czy Mitsubishi. Zapewniamy terminowy i dokładny montaż oraz serwis klimatyzacji. Podchodzimy do każdego klienta indywidualnie, dzięki czemu obie strony mogą uzyskać jak najwięcej informacji o planowanej inwestycji. Skontaktuj się z nami!


DSC 9176 Edit

Jesteś zainteresowany współpracą? A może masz jakieś dodatkowe pytania?

Powierz instalację urządzeń klimatyzacyjnych firmie, która działa nieprzerwanie od 30 lat! Postaw na doświadczenie i normalne, ludzkie podejście!

Porozmawiajmy o Twoich oczekiwaniach i potrzebach względem klimatyzacji!

Piotr Żółciak

M: +48 724 717 001

@:pzolciak@termopolice.com