Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzatora. Dlaczego klimatyzacja się psuje?
Systemy klimatyzacji są typowymi systemami chłodzenia. Cenione są za swoją uniwersalność i wielofunkcyjność. Nic w tym dziwnego! W końcu kto nie lubi przebywać w pomieszczeniu o optymalnej temperaturze z czystym powietrzem? Jednakże, należy pamiętać, że sam montaż klimatyzatora to nie wszystko. Należy również odpowiednio o niego dbać. Poznaj najczęstsze awarie klimatyzatorów i dowiedz się w jaki sposób im zapobiec.
Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzatora
Klimatyzatory to dość złożone urządzenia, które jak wszystkie inne, objęte są ryzykiem awarii. Na usterkę mogą być narażone urządzenia, które:
- są nieprawidłowo obsługiwane,
- narażone są na zbyt dużą eksploatację,
- zostały nieprawidłowo zamontowane,
- są nieregularnie serwisowane,
- narażone są na problemy związane z instalacją elektryczną.
Postaw na sprawdzoną markę i profesjonalny montaż
W dzisiejszym świecie ilość dostępnych urządzeń na rynku po prostu nas zalewa, nie tylko w kontekście klimatyzatorów. W takim natłoku możliwości nie trudno „wejść na minę” i kupić urządzenie niskiej jakości, które znacznie bardziej będzie narażone na ryzyko awarii niż te pochodzące od renomowanych marek. To samo tyczy się tanich zamienników instalacji.
Bardzo ważne jest również, aby montaż klimatyzacji został przeprowadzony przez doświadczoną, wykwalifikowaną ekipę, która wie co robi. Instalatorzy powinni legitymować się niezbędnym świadectwem kwalifikacji FGAZ i SEP w zakresie napraw i obsługi technicznej urządzeń oraz instalacji chłodniczych. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że urządzenie zostało poprawnie zainstalowane. Ponadto należy zwrócić uwagę, czy monterzy posiadają autoryzację producenta wybranego klimatyzatora – w przeciwnym razie może się okazać, że utracimy gwarancję na urządzenie.
Nieprawidłowe użytkowanie klimatyzacji
Niestety, ale jedną z głównych przyczyn awarii klimatyzacji jest jej nieprawidłowe użytkowanie. Niezależnie, czy klimatyzacja zostaje zamontowana w domowych warunkach, w biurze czy w miejscu publicznym – zasady jej użytkowania zawsze powinny być prawidłowe.
Odpowiednie użytkowanie, które pomoże w prawidłowym funkcjonowaniu klimatyzacji powinno opierać się głównie na umiejętności ustawienia temperatury na urządzeniu, adekwatnej do temperatury zewnętrznej. Eksperci zalecają, aby różnica temperatury w pomieszczeniu i na zewnątrz nie wynosiła więcej niż 6 stopni, czyli w przypadku temperatury 32 °C na zewnątrz, w pomieszczeniu warto ustawić temperaturę 26 °C. Przy dużych upałach ta różnica może być nieco większa, jednak zaleca się, aby nie była niższa niż 23 °C.
Aby uniknąć awarii systemu wskutek zbyt dużej eksploatacji należy pamiętać również o odcięciu dopływu gorącego powietrza zewnątrz. Używanie klimatyzacji przy otwartych oknach będzie nieskuteczne, a dodatkowo narazi klimatyzator na zbyt intensywną eksploatację. Zaleca się również zasłonięcie zasłon, rolet lub żaluzji, co pomoże w odcięciu pomieszczenia od promieni słonecznych.
W celu zminimalizowania problemów z klimatyzacją, nie narażaj jej na zbyt wielką eksploatację i korzystaj z wentylatora, szczególnie w czasie, gdy upały wcale nie dają się we znaki, a zwykła cyrkulacja powietrza wystarcza na komfortowe przebywanie w pomieszczeniu.
Te kilka podstawowych zasad pomoże Ci uniknąć najczęstszych błędów, które prowadzą do awarii urządzenia. Pamiętaj jednak o przeczytaniu instrukcji obsługi swojego klimatyzatora i stosowaniu się do niej.
Zanieczyszczone filtry powietrza
Zanieczyszczone filtry powietrza są częstym źródłem awarii klimatyzatorów. Ich nieregularne czyszczenie prowadzi do spadku wydajności klimatyzacji, w efekcie klimatyzator pobiera znacznie więcej prądu, co naraża użytkownika na dodatkowe koszty. Im dłużej ten stan się utrzymuje, tym bardziej może być problematyczny. Urządzenie staje się zbyt mocno eksploatowane, jednostka może zacząć wyłączać się, aby chronić się przed przegrzaniem, a w skrajnym przypadku może całkowicie się popsuć.
Zbyt mała ilość czynnika chłodniczego
Gdy w urządzeniu znajduje się zbyt mała ilość czynnika chłodniczego, sprężarka będzie włączać się i wyłączać, co zmniejszy efektywność urządzenia, będzie prowadzić do większego poboru prądu, a w konsekwencji nawet do uszkodzenia sprężarki poprzez spalenie. Do najczęstszych powodów szybkiego wyczerpywania się czynnika chłodniczego należą nieszczelność w układzie chłodzącym i nieprawidłowy montaż instalacji.
Zbyt rzadkie serwisowanie urządzenia
Serwis klimatyzacji jest niezwykle ważny. To właśnie dzięki regularnemu serwisowaniu można wykryć wszelkie drobne usterki zanim przekształcą się w poważne awarie. Dodatkowo, podczas serwisu czyszczone są filtry powietrza, dolewany jest czynnik chłodzący, sprawdzana jest szczelność układu chłodzącego i wiele innych.
Niektóre czynności, takie jak czyszczenie filtrów powietrza, powinny być wykonywane kilka razy w roku i śmiało można zrobić to samodzielnie. Warto jest jednak przynajmniej raz w roku skorzystać z usług doświadczonej ekipy serwisowej, która zrobi profesjonalny przegląd systemu klimatyzacji, wykryje potencjalne usterki i zapobiegnie większym awariom. Dzięki temu użytkownicy będą mogli na długo cieszyć się sprawnym urządzeniem, spełniającym swoje zadanie.
Jesteś zainteresowany współpracą? A może masz jakieś dodatkowe pytania?
Powierz instalację urządzeń klimatyzacyjnych firmie, która działa nieprzerwanie od 30 lat! Postaw na doświadczenie i normalne, ludzkie podejście!
Porozmawiajmy o Twoich oczekiwaniach i potrzebach względem klimatyzacji!
Piotr Żółciak