Warunki przechowywanie leków w magazynie

przechowywanie lekow w magazynie

Leki, produkty homeopatyczne oraz preparaty medyczne i farmaceutyczne wymagają odpowiedniego przechowywania. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej określa wymagania dla hurtowni farmaceutycznych oraz pośredników w obrocie produktami leczniczymi (z wyłączeniem produktów weterynaryjnych). Oznacza to, że prawidłowe przechowywanie w magazynie farmaceutyków regulowane jest prawnie i należy się do niego bezwzględnie stosować.

Zasady prawidłowego przechowywanie leków w magazynie – temperatura i wilgotność powietrza

Przestrzeganie procedur dotyczących magazynowania leków jest kluczowe dla zachowania skuteczności medykamentów i bezpieczeństwa pacjentów, którzy będą je zażywać. Wytyczne dla większości produktów leczniczych i wyrobów medycznych wskazują, że idealna temperatura powinna oscylować w granicach od 15 do 25°C. Warto wziąć pod uwagę jednak, że niektóre farmaceutyki, takie jak insulina czy szczepionki, wymagają niższych warunków temperaturowych – często w zakresie 2-8°C. Bardzo istotna dla odpowiednich warunków przechowywania leków jest również wilgotność powietrza, która nie powinna przekraczać 65-70%. Stosowanie się do wymaganej temperatury i wilgotności powietrza pomoże uniknąć utraty skuteczności leków i preparatów. Są to parametry, które muszą być monitorowane termometrami i higrometrami, aby móc zapewnić bezpieczeństwo oraz jakość farmaceutyków. 

Warunki przechowywania leków w magazynie a bezpieczeństwo i zdrowie osób zażywających

Prawidłowe przechowywanie leków według rygorystycznych wymogów nadzoru farmaceutycznego jest kluczowe dla zachowania ich skuteczności i bezpieczeństwa osób, które je zażywają. Nieprawidłowe warunki przechowywania mogą osłabić działanie leków, całkowicie je zneutralizować, a nawet zagrozić zdrowiu i życiu pacjenta, dlatego niezwykle istotne jest, aby stosować się do zasad przechowywania leków narzuconych przez Ministerstwo Zdrowia. 

Ogólne zasady przechowywania leków – jak dostosować do nich magazyn?

Przechowywanie leków to bardzo złożony proces, który niewątpliwie wymaga najwyższej staranności i troski, a wymogi w zakresie temperatury i wilgotności powietrza to nie jedyne wymagania, które należy spełnić. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo magazynowe – medykamenty muszą być uporządkowane i dokładnie opisane. Aby zachować porządek na jak najwyższym poziomie, świetnie sprawdzą się regały półkowe.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów regałowych możliwe jest efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej na farmaceutyki, które wymagają określonych warunków temperatury i wilgotności. Półki umożliwiają segregację i łatwy dostęp do różnorodnych preparatów farmaceutycznych, co z kolei zminimalizuje ryzyko pomyłek i ułatwi zarządzanie zapasami. Dodatkowo, odpowiednio zaprojektowane magazyny półkowe mogą być wyposażone w systemy monitorujące warunki przechowywania, np. w termometry i higrometry, co jest kluczowe dla zapewnienia zgodności z przepisami prawnymi i standardami branżowymi. Dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz jakości przechowywanych leków. 

Regały do zadań specjalnych – sprawdź szczegóły oferty Termopol ICE

Regały przepływowe LIFO

Regały paletowe rzędowe

Regały wjezdne drive in

Regały wjezdne drive in LIFO

Regały wjezdne drive in FIFO

Regały półkowe

Regały do ładunków lekkich

Regały do ładunków ciężkich

Regały satelitarne

Regały mobilne

Regały wspornikowe

Regały przepływowe grawitacyjne

Regały przepływowe carton flow

Regały przepływowe FIFO