Parametry techniczne klimatyzatorów
Wybór odpowiedniego klimatyzatora może być trudny. Nic w tym dziwnego, w końcu na rynku dostępnych jest wiele różnych marek i modeli z przeróżnymi funkcjami. Czym więc się kierować? Przede wszystkim parametrami technicznymi, bo to głównie od nich zależy, czy korzystanie z klimatyzacji będzie komfortowe i opłacalne.
Najważniejsze parametry techniczne klimatyzatorów – na co należy zwrócić uwagę?
Niewątpliwie klimatyzacja jest jednym z najskuteczniejszych sposobów chłodzenia mieszkania i oczyszczania powietrza. Nowoczesne klimatyzatory wyposażone są również w funkcję grzania, więc wybierając odpowiednie urządzenie, będziemy mogli korzystać z niego przez cały rok. Producenci wciąż prześcigają się w pomysłach, w jakie dodatkowe funkcje mogą wyposażyć swoje urządzenia po to, aby przyciągnąć nowych zainteresowanych. Jednakże przy wyborze odpowiedniego klimatyzatora powinniśmy kierować się przede wszystkim parametrami.
Klasa energetyczna urządzenia
Klasy energetyczne oznaczane są literami od A do G, przy czym klasa A to wysoka energooszczędność, a klasa G oznacza bardzo wysokie zużycie energii. Im wyższą klasę energetyczną urządzenia wybierzemy, tym mniej będzie ono pobierało prądu, za co na pewno podziękuje nam nasz portfel. Aby wyliczyć zużycie prądu przez urządzenie należy pomnożyć deklarowany przez producenta poziom zużycia prądu przez cenę 1 kWh energii elektrycznej.
Głośność, czyli poziom hałasu pracy klimatyzatora
Głośność urządzenia to jeden z najważniejszych aspektów, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Przy dzisiejszym dynamicznym trybie życia zewsząd jesteśmy narażeni na hałasy i przebodźcowanie. W domu powinniśmy odpoczywać, a trudno mówić o jakościowym wypoczynku, jeśli również będzie doskwierał nam hałas.
Głośność pracy klimatyzatorów regulują normy Unii Europejskiej w zakresie minimalnej efektywności energetycznej oraz maksymalnego poziomu mocy akustycznej. Zgodnie z tymi wymogami, urządzenie wewnętrzne o wydajności mniejszej niż 6 kW nie powinno emitować większego hałasu niż 60 dB, a w przypadku urządzenia o wydajności do 12 kW – maksymalny poziom hałasu to 65 dB.
Najcichsze klimatyzatory, z jakimi można się spotkać, pracują na poziomie około 16 dB. W przypadku klimatyzatorów przenośnych trzeba nastawić się na wyższy próg głośności, między 40 a 50 dB. Jest to ważna informacja, zważając na fakt, że przyjmuje się, iż hałas w ciągu dnia nie powinien przekraczać 40 dB.
Rodzaj czynnika chłodniczego
Rodzaj czynnika chłodniczego ma ogromny wpływ na środowisko, ale również na wydajność klimatyzatora. Do najczęściej spotykanych rodzajów czynnika chłodniczego należą:
- R410A: Czynnik chłodniczy starszej generacji, nieprzyjazny dla środowiska.
- R32: Najnowocześniejszy czynnik chłodniczy, który jest przyjazny dla środowiska i wykazuje wysoką wydajność.
Czynnik R32, zgodnie z regulacjami prawnymi UE, po 2025 r. będzie jedynym czynnikiem chłodniczym, który będzie dopuszczony do użytku. W związku z tym, raczej jest normą, że nowoczesne klimatyzatory są kompatybilne właśnie z tym czynnikiem. Jednakże, jeśli decydujemy się na zakup klimatyzacji z używanej, warto zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj czynnika jest do niej potrzebny.
Maksymalna długość instalacji przy montażu klimatyzacji
Przy wyborze klimatyzatora należy zwrócić uwagę na maksymalną długość instalacji między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną deklarowaną przez producenta. Znajdująca się wewnątrz urządzenia sprężarka odpowiada za przetłoczenie cieczy chłodzącej, a jeśli instalacja przekroczy dozwoloną długość, wówczas sprężarka nie będzie w stanie spełnić swojego zadania.
Wydajność chłodnicza
Wydajność lub przepływ powietrza – pod tymi nazwami kryje się parametr określający ile m3 może schłodzić klimatyzator w czasie 1 godziny. Wydajne urządzenie będzie charakteryzowało się maksymalnie wysokim przepływem powietrza – w wysokiej klasy klimatyzatorach możliwe jest przefiltrowanie w godzinę nawet 400 m3 powietrza. Jest to ważny parametr w urządzeniu, gdyż to właśnie dzięki niemu możliwe jest szybkie i efektywne chłodzenie.
Maksymalny zakres temperatur
Każdy klimatyzator ma swój maksymalny zakres temperatur, który dostępny jest zarówno dla trybu chłodzenia, jak i ogrzewania. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt szczególnie w dużych domach lub mieszkaniach i otwartych przestrzeniach, w których powietrze będzie rozchodziło się nieco inaczej niż w mniejszych, zamkniętych pomieszczeniach.
Jesteś zainteresowany współpracą? A może masz jakieś dodatkowe pytania?
Powierz instalację urządzeń klimatyzacyjnych firmie, która działa nieprzerwanie od 30 lat! Postaw na doświadczenie i normalne, ludzkie podejście!
Porozmawiajmy o Twoich oczekiwaniach i potrzebach względem klimatyzacji!
Piotr Żółciak