Optymalizacja magazynu dla branży FMCG

Optymalizacja magazynu dla branzy FMCG

Sektor FMCG to branża, która zdaniem wielu ekspertów jest odporna na kryzys gospodarczy, gdyż popyt na produkty szybkozbywalne jest zawsze. Nic więc dziwnego, firm specjalizujących się w handlu czy produkcji tego rodzaju towarów wciąż przybywa. Jednak kluczową kwestią dla przedsiębiorstw z branży FMCG, powinno być odpowiednie przechowywanie produktów, a także efektywne zarządzanie procesami magazynowymi. W jaki sposób zadbać o tę kwestię? Podpowiadamy.

Czym jest branża FMCG?

Produkty FMCG to towary konsumpcyjne, które cechują się dużą rotacją. Kluczową cechą tej branży jest wysoki standard szybkości obrotu towarem, a także utrzymanie odpowiedniego poziomu dostępności tychże towarów. Co za tym idzie, fundamentem procesów logistycznych branży FMCG jest efektywne rozplanowanie przestrzeni magazynowej oraz wydajne zarządzanie zapasami. 

Do kategorii produktów FMCG należą takie towary jak:

  • żywność w postaci suchych towarów,
  • produkty mrożone,
  • świeże owoce oraz warzywa,
  • napoje,
  • produkty chemiczne,
  • kosmetyki,
  • detergenty,
  • artykuły gospodarstwa domowego,
  • suplementy diety.

Zadaniem przedsiębiorstwa obszaru FMCG jest nie tylko zapewnienie odpowiednich warunków magazynowania tego rodzaju towarów, ale również usprawnianie i zoptymalizowanie zarządzania przestrzenią magazynową w taki sposób, aby przekładało się to na skuteczną obsługę zamówień i szybką dystrybucję wskazanych produktów.

Optymalizacja magazynu dla branży FMCG – odpowiednie zarządzanie systemem magazynowym 

Aby odpowiednio zoptymalizować magazyn pod branżę FMCG, przede wszystkim, należy zainwestować w odpowiednie regały magazynowe, gdyż odgrywają one kluczową rolę w sprawnej optymalizacji przestrzeni składowania, a także w zapewnieniu łatwego dostępu do towarów. 

Regały paletowe

Z racji swojej uniwersalności, regały paletowe należą do jednych z najczęściej wybieranych rodzajów regałów dla sektora FMCG. Ich konstrukcje umożliwiają składowanie towarów na paletach, a jednocześnie są one stosunkowo tanie i łatwe do zainstalowania w magazynie. 

Regały wysokiego składowania

W logistyce branży FMCG od pewnego czasu można zauważyć coraz częstsze wdrożenie regałów wysokiego składowania. Nic w tym dziwnego – konstrukcje o wysokości 13-15 metrów stają się standardem, wykorzystując jednocześnie przestrzeń magazynową również na wysokość. Dzięki takiemu rozwiązaniu magazyny mogą  postawić na efektywność i wydajność, mieszcząc większą ilość towarów na mniejszej powierzchni.

Rozwiązania automatyczne i półautomatyczne

Przedsiębiorstwa z obszaru FMCG coraz częściej wybierają technologię i automatyzację. Jednym z takich rozwiązań są systemy shuttle, czyli sterowane platformy jezdne, które odkładają i pobiera palety z regałów. Jest to nowoczesna i ekonomiczna metoda transportowa wewnątrz magazynu, pozwalająca na efektywne zarządzanie przestrzenią. Regały obsługiwane przez wózki shuttle, sterowane za pomocą urządzeń mobilnych, co przyczynia się do optymalizacji procesów magazynowych. 

Regały do zadań specjalnych – sprawdź szczegóły oferty Termopol ICE

Regały przepływowe LIFO

Regały paletowe rzędowe

Regały wjezdne drive in

Regały wjezdne drive in LIFO

Regały wjezdne drive in FIFO

Regały półkowe

Regały do ładunków lekkich

Regały do ładunków ciężkich

Regały satelitarne

Regały mobilne

Regały wspornikowe

Regały przepływowe grawitacyjne

Regały przepływowe carton flow

Regały przepływowe FIFO