Ogrzewanie klimatyzatorem – czy opłaca się grzać dom klimatyzacją?

klimatyzator mitsubishi diamond ogrzewanie 2048x1406 1

Klimatyzator w domu kojarzony jest przeważnie z chłodzeniem pomieszczeń. Większość osób kupuje to urządzenie, aby móc swobodnie funkcjonować w swoim mieszkaniu lub domu podczas upalnych, letnich dni. Mało kto myśli o nim, jako o urządzeniu grzewczym. Nowoczesne klimatyzatory posiadają funkcję grzania, dzięki czemu można się nimi wspomagać w okresach przejściowych. Jak wygląda ogrzewanie pomieszczeń przez klimatyzator? Czy warto dogrzewać klimatyzacją dom lub mieszkanie? Jakie są zalety i wady tego rozwiązania? Czy rzeczywiście sprawdzi się jako dodatkowe źródło ciepła?

Na czym polega ogrzewanie klimatyzatorem swojego domu?

Ogrzewanie domu klimatyzacją jest możliwe, ale nie każdy jest tego świadomy. Prawie każdy klimatyzator typu split, który posiada rewersyjną pompę ciepła, pozwala na odwrócenie swojego działania. Oznacza to, że jednostka wewnętrzna zamiast chłodzić będzie grzać, a jednostka zewnętrzna zamiast grzać, chłodzić.

Zmiana funkcji chłodzenia na ogrzewania jest możliwa w klimatyzatorach z funkcją grzania. Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk na pilocie i cieszyć się komfortem cieplnym.

Ogrzewanie klimatyzacją – kiedy jest to dobre rozwiązanie?

Klimatyzator z ogrzewaniem najczęściej stosowany był w biurach, salach wykładowych czy salonach usługowych. Obecnie zarówno w domach jednorodzinnych jak i mieszkaniach, klimatyzacja idealnie sprawdzi się jako dodatkowe źródło ciepła. W trybie ogrzewanie sprzęt pobiera energię cieplną z zewnątrz. Z tego powodu ich wydajność zależy głównie od panującej temperatury na zewnątrz – wyższa temperatura = wyższa wydajność. Z tego powodu klimatyzator nie może zastąpić całorocznych systemów grzewczych. Mogą się one jednak idealnie sprawdzić w okresach przejściowych.

Jeżeli klimatyzacja miałaby być głównym źródłem ogrzewania, to w każdym pomieszczeniu musiałaby być zamontowana jedna jednostka wewnętrzna, co wiąże się z dużymi kosztami.

Zalety ogrzewania domu klimatyzatorem

Klimatyzacja jako ogrzewanie domu posiada swoje zalety. Przede wszystkim klimatyzator dwufunkcyjny jest urządzeniem całorocznym, przez co w mroźne noce system klimatyzacji dogrzewa nasze pomieszczenia, a podczas letnich upałów efektywnie je chłodzi.

Warto zaznaczyć, że grzanie klimatyzacją między porami roku jest tańsze niż stosowanie grzejników elektrycznych czy farelek! Istotne jest jednak aby podczas wyboru klimatyzatora zwrócić uwagę na współczynnik COP/SCOP, czyli wskaźnik sezonowej efektywności energetycznej. Warunkuje on ilość wyprodukowanej przez urządzenie energii przy poborze prądu na poziomie 1 kWh.

Do zalet ogrzewania klimatyzacją zalicza się również to, że klimatyzator z funkcją ogrzewania jest ekologicznym rozwiązaniem. Klimatyzatory ścienne nie wydzielają żadnych spalin, ani pyłów.

Co więcej, nowoczesne klimatyzatory posiadają zaawansowane systemy filtracyjne. Co prawda urządzenia te nie zastąpią oczyszczaczy powietrza, ale skutecznie zatrzymają niebezpieczne wirusy i nie pozwolą na rozwój bakterii.

Należy także wspomnieć o prostocie obsługi klimatyzatorów. Praca urządzenia jest cicha, więc nie przeszkadza ono w codziennym funkcjonowaniu. Jeżeli chcemy się ogrzać, to wystarczy na pilocie wcisnąć odpowiedni przycisk włączający tryb grzania, a następnie zmieniać jego prędkość czy ustawić godzinę jego wyłączenia.

Oczywiście montaż klimatyzacji z systemem ogrzewania jest idealnym rozwiązaniem dla alergików. Powietrze, które wpływa do urządzenia jest filtrowane, co ogranicza ilość unoszących się alergenów – klimatyzacja grzeje czystym powietrzem.

Koszty ogrzewania klimatyzacją

Trudno jest określić dokładny koszt ogrzewania klimatyzatorem domu. Wszystko zależy od powierzchni ogrzania domu i modelu urządzenia. Klimatyzatory wykorzystują do działania energię elektryczną, co może mieć związek z wysokimi kosztami eksploatacji.

Trzeba również wziąć pod uwagę takie czynniki, jak temperatura na zewnątrz, czy takie niuanse jak szczelność stolarki okiennej oraz rodzaj i wydajność ocieplenia ścian.

Aby dowiedzieć się ile kosztuje ogrzewanie klimatyzatorem, warto zainteresować się współczynnikiem SCOP. Uwzględnia on taką wartość jak energia pobrana, konieczna do rozmrożenia parownika. Ma to duże znaczenie dla ogrzewania klimatyzatorem.

Klimatyzacja do ogrzewania domu i nie tylko od TERMOPOL ICE!

Chcesz się cieszyć komfortem cieplnym w swoim domu? W naszej ofercie posiadamy szereg modeli klimatyzatorów split i multisplit o najlepszej klasie energetycznej i światowych marek, takich jak Gree, Mitsubishi czy Daikin. Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać najbardziej odpowiednie urządzenie dostosowane do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami!


DSC 9176 Edit

Jesteś zainteresowany współpracą? A może masz jakieś dodatkowe pytania?

Powierz instalację urządzeń klimatyzacyjnych firmie, która działa nieprzerwanie od 30 lat! Postaw na doświadczenie i normalne, ludzkie podejście!

Porozmawiajmy o Twoich oczekiwaniach i potrzebach względem klimatyzacji!

Piotr Żółciak

M: +48 724 717 001

@:pzolciak@termopolice.com