Jak odprowadzić skropliny z klimatyzacji?

4a7f0fe3 b81f 4038 8c67 c9082b4cfd28 f1600x768

Instalacje klimatyzacyjne ochładzają i osuszają powietrze znajdujące się w budynku, generując przy tym duże ilości skraplającej się wody. Skropliny są nieodłącznym elementem pracy klimatyzatora. Procesy, które zachodzą w jego wnętrzu przy uwzględnieniu warunków w jakich pracuje sprzęt, będzie on generował skropliny. Skropliny z klimatyzacji to woda, która skrapla się z powodu wilgoci produkującej się w wymienniku ciepła klimatyzatora. Jakie istnieją sposoby na odprowadzanie skroplin z klimatyzacji? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w tekście poniżej!

Skąd się biorą skropliny w klimatyzacji?

Praca klimatyzatora łączy się z wykraplaniem wilgoci w wymienniku ciepła urządzenia. Jest to naturalne zjawisko, które wynika ze zmiany temperatury oraz poziomu wilgoci. Para wodna zostaje w powietrzu schłodzona i przekształcona w ciecz. Powstałe skropliny zbierają się na powierzchni chłodnicy bądź parownika w postaci kropelek i spływają powoli w dół.

Jak odprowadzić skropliny z klimatyzacji?

Odprowadzanie skroplin jest bardzo istotnym elementem prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Nadmiar zgromadzonej wody może doprowadzić do uszkodzenia klimatyzatora lub powiązanych z nim elementów. Dlatego bardzo ważne odpowiednio zaprojektowany odpływ skroplin z klimatyzatora jeszcze przed jego montażem. Poniżej przedstawiamy sposoby na odprowadzenie skroplin.

Grawitacyjne odprowadzanie skroplin z klimatyzacji

Pierwszym sposobem na odprowadzanie skroplin jest metoda grawitacyjna, która polega na połączeniu odpływu skroplin z instalacją domową, odprowadzającą nieczystości do instalacji kanalizacyjnej. Grawitacyjne odprowadzenie skroplin to najpopularniejsza i jednocześnie najwygodniejsza metoda. Aby ją jednak wdrożyć, trzeba o niej pomyśleć już na etapie projektowania instalacji z uwzględnieniem syfonu, by nieprzyjemny zapach nie przedostawał się z kanalizacji do pomieszczenia oraz o skutecznej realizacji w podłączeniu odpływu do pionu kanalizacyjnego.

Gospodarowanie skroplin z klimatyzacji w zbiorniku

Kolejną metodą odprowadzania skroplin z klimatyzacji jest odprowadzanie skroplin poza budynek. W tym celu montuje się specjalny zbiornik na zewnątrz budynku, np. na balkonie w bloku. Rozwiązanie to wymaga regularnego opróżniania nadmiernej ilości wody zebranej w pojemniku.

Zbiornik na skropliny nie pozwala spłynąć im na chodnik czy głowy przechodniów. Niestety, w upalne dni utrzymuje się duża wilgoć zawarta w powietrzu, co łączy się z dużą ilością skroplin – w jedną godzinę skrapla się nawet 1 litr cieczy.

Pompka skroplin do klimatyzacji

Kiedy nie można zastosować grawitacyjnego odpływu skroplin z klimatyzacji, czyli uzyskania minimalnego spadku na poziomie 1-2 stopni na metr bieżący, dobrym sposobem jest zastosowanie pompki skroplin.

Pompka skroplin do klimatyzacji umożliwia przepompowanie zebranej wody w miejsce jej ujścia bez zachowania spadku. Mogą one tłoczyć wodę nawet do 12 metrów przy zachowaniu wysokiej kultury pracy. Są one małe i cicho pracują, więc nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Niestety,  w tym przypadku należy liczyć się z wyższymi kosztami.

Montaż klimatyzatora a odprowadzanie wody z klimatyzacji

W przypadku montażu pompki do skroplin istotne jest jej odpowiedni dobór. Podczas montażu klimatyzacji zdarza się wiele błędów, co skutkuje różnymi awariami. a nawet prowadzi do uszkodzenia pompki. Jednym z nich jest tzw. efekt syfonu, do którego dochodzi kiedy przewód odprowadzający kondensat znajduje się niżej niż taca ze skroplinami. W związku z tym pompa uruchamia się „na sucho”, a taka praca powoduje przegrzanie się urządzenia i jego uszkodzenie.

Nieważne, który z systemów odpływu skroplin z klimatyzacji zostanie wdrożony – przy każdym z nich należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu, czy nie doszło do zatkania odpływu bądź awarii.

Klimatyzacja w domu od TERMOPOL ICE!

Poszukujesz firmy, która odpowiednio dobierze model klimatyzatora do Twoich potrzeb jednocześnie pamiętając o zaprojektowaniu systemu odpływu skroplin? TermopoLIce to zespół fachowców, którzy oferują serwis i montaż klimatyzacji na najwyższym poziomie!

Instalacja klimatyzacji to coś, czym zajmujemy się od wielu lat i nic dla nas w tym temacie nie jest obce – nawet odprowadzenie skroplin do kanalizacji. Gwarantujemy terminowy i dokładny montaż oraz pomoc na każdym etapie wyboru i instalacji klimatyzacji.


DSC 9176 Edit

Jesteś zainteresowany współpracą? A może masz jakieś dodatkowe pytania?

Powierz instalację urządzeń klimatyzacyjnych firmie, która działa nieprzerwanie od 30 lat! Postaw na doświadczenie i normalne, ludzkie podejście!

Porozmawiajmy o Twoich oczekiwaniach i potrzebach względem klimatyzacji!

Piotr Żółciak

M: +48 724 717 001

@:pzolciak@termopolice.com