Jak ochłodzić mieszkanie? Skuteczne sposoby na schłodzenie pokoju w upalne dni

chlodzenie mieszkania 2


Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie? Sprawdzone sposoby na schłodzenie pokoju w upalne dni

Latem temperatury w Polsce potrafią być naprawdę wysokie, co utrudnia codzienne funkcjonowanie. O ile upały sprzyjają wakacyjnym wypoczynkom, o tyle w przestrzeni miejskiej mogą być naprawdę problematyczne. Nagrzane mury i okna sprawiają, że temperatura wewnątrz mieszkania potrafi być wyższa od tej na zewnątrz. Jak wytrzymać w takim gorącu? 


Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie w upalne dni?

Istnieje kilka sposobów na skuteczne obniżenie temperatury w mieszkaniu latem. Wdrożenie ich nie jest wcale skomplikowane, a należy jedynie umiejętnie je wdrożyć. Przedstawiamy nasze sprawdzone sposoby na ochłodzenie mieszkania, które pomogą przetrwać falę upałów.


Ochrona przed upałem: zamknięcie okien i zasłonięcie rolet

Aby skutecznie ochronić pomieszczenie przed wdzierającym się upałem, należy przede wszystkim odciąć wnętrze od zewnętrza. W ciągu dnia nie powinno się otwierać okien, aby nie pozwolić na dostanie się gorącego powietrza do pokoju. Dodatkowo, okna powinny być zasłonięte, aby promienie słoneczne ich nie nagrzewały. Idealnym rozwiązaniem byłyby rolety zewnętrzne, które chronią najlepiej, jednak zdajemy sobie sprawę, że zasłonięcie ich jednocześnie zaciemnia całe pomieszczenie, co niektórym osobom może nie odpowiadać. W takim przypadku sprawdzą się również zasłony z ciemnej tkaniny lub rolety wewnętrzne.


Wietrzenie pokoju nocą

Letnie świeże powietrze aż kusi do wywietrzenia mieszkania, jednak przy fali upałów nie jest to dobry pomysł. Otwarcie okien w ciągu dnia zamiast schłodzić mieszkanie, poskutkuje wpuszczeniem do wnętrza gorącego powietrza, co tylko podniesie temperaturę. Więc aby skutecznie ochłodzić mieszkanie latem wietrzenie powinno odbywać się wyłącznie nocą, kiedy powietrze jeszcze pozostaje letnie, a nie gorące. Aby skutecznie obniżyć temperaturę poprzez wietrzenie, najlepiej jest pozostawić uchylone okna na przestrzał, czyli z dwóch przeciwnych stron mieszkania. Oczywiście, należy uważać, aby nie stworzyć przeciągu, który może spowodować przeziębienie. Rano, gdy wstaje słońce i temperatura zaczyna rosnąć, powinno się zamknąć i zasłonić okna, aby pozostawić chłodne powietrze wewnątrz pomieszczenia.

Użycie wentylatora

Wentylatory, niezależnie od ich rodzaju – czy są stojące, biurkowe czy sufitowe, nie obniżają temperatury samej w sobie. Wprawiają one jedynie w ruch powietrze, które daje uczucie ochłodzenia. Jednakże, musimy mieć świadomość, że takie rozwiązanie ma sporo wad. Mianowicie, aby uczucie ochłodzenia było najlepsze, należy znajdować się blisko wentylatora, a przy dłuższej jego pracy, bardzo łatwo o przeziębienie. Ponadto, w nieustannym ruchu jest nie tylko powietrze, ale także znajdujące się w pomieszczeniu drobnoustroje i mikroorganizmy, co może być szczególnie kłopotliwe dla alergików i astmatyków. 


Rośliny jako domowy sposób na schłodzenie pokoju

Roślinność bardzo dobrze wpływa na utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach dzięki procesowi fotosyntezy. Rośliny wchłaniają energię słoneczną i dwutlenek węgla, w zamian produkując tlen i wilgoć, co czyni powietrze chłodnym, zdrowym i odpowiednio nawilżonym. Choć nawet duża ilość roślinności nie wpłynie znacząco na samą temperaturę, to jednak nieco pomoże, a przede wszystkim zadba o jakość powietrza.


Unikanie długiego gotowania

Gotowanie, a ściślej mówiąc gorąca para wydostająca się z garnków i patelni, będą również wpływały na temperaturę w mieszkaniu. Może to być szczególnie kłopotliwe w nowym budownictwie, gdzie salony z aneksem kuchennym są normą, więc gotuje się w pomieszczeniu, w którym przebywa cała rodzina. Jeśli więc spodziewamy się nadchodzących upałów, dobrze jest planować zawczasu jak będzie wyglądało żywienie. Postaw na proste potrawy, które nie wymagają długiej obróbki termicznej.


Klimatyzacja skutecznie obniży temperaturę

Tu chyba nie ma zaskoczeń – montaż klimatyzacji to najlepszy sposób na obniżenie temperatury w pomieszczeniu. W zależności od wybranego systemu, split lub multi-split, daje ona możliwość schłodzenia jednego pokoju lub wielu jednocześnie.

Klimatyzacja pozwala na ustawienie optymalnej temperatury w pomieszczeniu, więc temperatura w takim przypadku obniża się sama. Oczywiście, aby urządzenie działało skutecznie i nie było narażone na zbyt dużą eksploatację, w dalszym ciągu należy przestrzegać pewnych zasad, np.  nie otwierać okien w ciągu dnia, aby nie wpuszczać gorącego powietrza. 

Jeśli chodzi o klimatyzację, to dzięki niej pozbywamy się problemy, który występuje przy wentylatorze, mianowicie zanieczyszczonego powietrza. Jak już zostało wcześniej wspomniane, wentylator razem z powietrzem wprawia w ruch różnego rodzaju zanieczyszczenia i drobnoustroje. Tu pozbywamy się tego problemu, gdyż klimatyzatory wyposażone są w filtry powietrza, dzięki czemu domownicy mogą cieszyć się czystym powietrzem. 

W tym miejscu warto wspomnieć, że dzisiejsze nowoczesne klimatyzatory to urządzenia całoroczne, które dają możliwość nie tylko chłodzenia, ale też grzania. Więc jeśli obawiasz się, że nie wykorzystasz klimatyzacji poza kilkoma ciepłymi tygodniami w roku – nic bardziej mylnego – możesz wykorzystywać ją przez cały rok! 


Czy skuteczne ochłodzenie mieszkania bez klimatyzacji jest możliwe?

Wiatraki, roślinność, wietrzenie pomieszczeń, krótkie gotowanie – te wszystkie sposoby na upał oczywiście pomogą przetrwać gorące dni, jednak żaden z tych sposobów nie będzie tak szybki, skuteczny i prosty jak skorzystanie z klimatyzacji. 


DSC 9176 Edit

Jesteś zainteresowany współpracą? A może masz jakieś dodatkowe pytania?

Powierz instalację urządzeń klimatyzacyjnych firmie, która działa nieprzerwanie od 30 lat! Postaw na doświadczenie i normalne, ludzkie podejście!

Porozmawiajmy o Twoich oczekiwaniach i potrzebach względem klimatyzacji!

Piotr Żółciak

M: +48 724 717 001

@:pzolciak@termopolice.com