Jak korzystać z klimatyzacji podczas upałów w domu?

haori remote control toshiba

W okresie letnim, szczególnie podczas doskwierających upałów, ratunkiem okazują się być klimatyzatory. Jednak przy intensywnej eksploatacji tych urządzeń, należy pamiętać o podstawowych zasadach prawidłowego korzystania z nich, dzięki czemu klimatyzatory będą funkcjonowały zgodnie z zaleceniami producenta, a ryzyko awarii znacznie się zmniejszy. Dodatkowo, umiejętne chłodzenie domowych pomieszczeń pomoże w uniknięciu przeziębienia na skutek nagłych skoków temperatury.

Przeczytaj także: Klimatyzacja w biurze – co warto wiedzieć?

Odpowiednia temperatura klimatyzacji

Ustawienie odpowiedniej temperatury klimatyzatora to jeden z najważniejszych aspektów, który pomoże uniknąć przeziębienia, a także nie obciąży urządzenia zbyt intensywną eksploatacją. Eksperci zalecają, aby różnica temperatury w pomieszczeniu i na zewnątrz nie wynosiła więcej niż 6 stopni, czyli w przypadku temperatury 32 °C na zewnątrz, w pomieszczeniu warto ustawić temperaturę 26 °C. Taka różnica temperatur skutecznie schłodzi pomieszczenie, jednocześnie pozwoli zachować optymalny komfort termiczny. Ustawienie zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniu w stosunku do temperatury na zewnątrz jest prostą drogą do przeziębienia.

Odpowiednie przygotowanie mieszkania przed korzystaniem z klimatyzacji

Aby działanie klimatyzacji w upały było skuteczne, należy bezwzględnie zamknąć wszystkie drzwi i okna, co pozwoli odciąć źródło gorącego powietrza z zewnątrz. Warto pamiętać, że używanie klimatyzacji przy otwartych oknach będzie nieskuteczne, a dodatkowo narazi klimatyzator na zbyt intensywną eksploatację. Zaleca się również zasłonięcie zasłon, rolet lub żaluzji, co pomoże w odcięciu pomieszczenia od promieni słonecznych, pozostawiając jedynie uczucie przyjemnego chłodu płynącego z urządzenia.

Ustawienie odpowiedniego kierunek nawiewu, aby uniknąć przeziębienia

Temperatura strumienia chłodnego powietrza nawiewanego przez klimatyzator zazwyczaj waha się w granicach od 5 do 14 stopni. Z tego powodu ważne jest, aby nie kierować nawiewu bezpośrednio na siebie, gdyż może to prowadzić do przeziębienia. Zaleca się więc, aby skierować nawiew jak najwyżej. Zimne powietrze naturalnie opada w dół, dlatego też nie należy się martwić, że nie będziemy czuć chłodu.

Klimatyzowanie pomieszczeń w upalne dni

Aby nie narażać urządzenia na zbędną eksploatację, należy korzystać z niego tylko w pomieszczeniach, w których się przebywa. Kiedy wychodzisz z domu – wyłącz klimatyzację. W nowoczesnych urządzeniach standardem stają się programatory czasowe, które można ustawić w taki sposób, aby klimatyzacja włączyła się na chwilę przed planowanym powrotem do domu, dzięki czemu przywita Cię świeże i chłodne powietrze.

Używaj wentylatora

W dni, kiedy upał nie daje się we znaki, warto jest chłodzić powietrze przy użyciu samego wentylatora wbudowanego w klimatyzację. Pozwoli to na schłodzenie pomieszczenia, a jednocześnie zmniejszy opłaty za prąd. Należy jednak pamiętać, aby nie ustawiać zbyt dużej prędkości wentylatora, która może wywołać przeciąg.

Sprawdź również: Dofinansowanie na klimatyzację 2024

Czyszczenie filtrów powietrza

Filtry powietrza zbierają kurz, brud oraz inne zanieczyszczenia. Używanie klimatyzacji z zabrudzonymi filtrami powietrza jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia domowników, gdyż urządzenie zamiast oczyszczać powietrze, będzie rozprzestrzeniało szkodliwe bakterie, a mogą należeć do nich m.in. legionella pneumophila, pałeczka okrężnicy, pałeczka ropy błękitnej, gronkowiec złocisty, paciorkowiec kałowy, kropidlak czarny, czy candida albicans. Dodatkowo, zaniedbanie filtrów jest groźne nie tylko dla zdrowia, ale również wpływa negatywnie na cały klimatyzator, gdyż brud będzie rozprzestrzeniał się na wszystkie podzespoły. Więcej na ten temat w artykule: Jak działa jonizator powietrza?

Inwestycja w klimatyzator wysokiej jakości

Aby mieć pewność, że domownicy będą mogli cieszyć się sprawnym urządzeniem przez lata, a prawdopodobieństwo jego awaryjności będzie na niskim poziomie, należy od samego początku zainwestować w urządzenie wysokiej jakości renomowanych producentów. Dzięki temu użytkownicy będą mieli pewność, że ich sprzęt składa się z elementów najwyższej jakości, co będzie korzystne nie tylko dla samego użytkowania, ale również dla zdrowia.


DSC 9176 Edit

Jesteś zainteresowany współpracą? A może masz jakieś dodatkowe pytania?

Powierz instalację urządzeń klimatyzacyjnych firmie, która działa nieprzerwanie od 30 lat! Postaw na doświadczenie i normalne, ludzkie podejście!

Porozmawiajmy o Twoich oczekiwaniach i potrzebach względem klimatyzacji!

Piotr Żółciak

M: +48 724 717 001

@:pzolciak@termopolice.com