Ile prądu zużywa klimatyzacja?

og por 01 nowe klasy energetyczne 1

Kiedy zastanawiamy się nad kupnem klimatyzacji do domu lub mieszkania bierzemy pod uwagę wiele różnych kwestii. Jedną z nich jest to jak będą wyglądały nasze rachunki za prąd po jej zamontowaniu. Zastanawiasz się ile będzie Cię to kosztować? Chcesz sprawdzić jak obliczyć koszt poboru prądu przez klimatyzator? W naszym tekście znajdziesz odpowiedź na to pytanie!

Ile prądu zużywa klimatyzacja? – moc nominalna i wydajność chłodnicza

Zastanawiasz się nad założeniem klimatyzatora w swoim mieszkaniu bądź domu, ale nie wiesz ile będzie wynosił koszt miesięczny używania klimatyzacji? Czy ta inwestycja w ogóle będzie Ci się opłacać? Przyszliśmy z naszym artykułem rozwiać Twoje wątpliwości w tym temacie!

Pobór energii klimatyzatora zależy od jego parametrów technicznych i używanego trybu pracy. Z tego powodu podczas wybierania urządzenia należy zwrócić swoją uwagę na jego wydajność chłodniczą i moc nominalną. Przyjęło się, że na 10 metrów kwadratowych powierzchni potrzeba około 1 kW mocy, aby obniżyć odpowiednio temperaturę wewnątrz pomieszczenia. W zależności od danego modelu, pobór energii elektrycznej przez klimatyzację może się różnić. Najczęściej dla mocy chłodniczej sprzętu z klasą energetyczną A, na poziomie 300 watów, zużycie prądu wynosi 1,1 kW.

Jak obliczyć zużycie prądu przez klimatyzator?

Jak obliczyć koszt zużycia energii elektrycznej przez klimatyzację? Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy znać średnie zużycie energii na godzinę przez dane urządzenie. Dzięki temu będziemy mogli obliczyć średnią liczbę godzin w miesiącu pracy naszego systemu klimatyzacji. Następnie mnożymy je przez liczbę kWh i cenę za 1 kilowatogodziny w posiadanej taryfie.

Załóżmy, że urządzenie będzie pracować przez 3 godziny dziennie, a pobór prądu przeciętnego urządzenia wynosi 1,2 kW – w praktyce zużycie energii będzie niższe, ponieważ sprzęty te rzadko pracują z pełną mocą. W takiej sytuacji maksymalny poziom zużycia prądu wynosi 3,3 kW. Obliczając ile klimatyzacja będzie pobierać prądu w ciągu miesiąca, trzeba pomnożyć uzyskany wynik przez 30 dni. Pobór prądu wynosi ok. 99 kWh.

Sprawdź również: Dofinansowanie na klimatyzację 2024

Liczba godzin pracy w miesiącu klimatyzacji, a cena za prąd

Na wstępie należy zaznaczyć, że ceny prądu się wahają. My przyjmiemy, że cena za 1 kWh wynosi około 90 groszy. Aby obliczyć ile będzie nas wynosić korzystanie z klimatyzacji, należy pomnożyć 99 kilowatogodzin przez 90 groszy. Uzyskujemy wynik – 89,10 zł, czyli koszt miesięczny zużycia prądu przez klimatyzację. W rzeczywistości uzyskana kwota będzie niższa, nawet o około 25%.

Pobór prądu w trybie ogrzewania

Koszt ogrzewania klimatyzatorem różni się od kosztów chłodzenia. Oznacza to, że w sezonie grzewczym zapłacimy więcej? Nie! Moc grzewcza urządzenia jest przeważnie wyższa niż chłodzenia. Pobór energii jest prawie czterokrotnie niższy. Klimatyzator o mocy grzewczej 5 kW zużyje około 1,25 kilowatów. Aby dowiedzieć się ile prądu pobiera urządzenie podczas grzania, należy dokonać wyliczeń, które zostały wyżej wykonane.

Jak można ograniczyć zużycie prądu przez klimatyzator?

Jeżeli nie chcemy się ciągle zamartwiać rachunkami za prąd to wystarczy pamiętać o kilku zasadach, które wpłyną na mniejsze zużycie energii, a mianowicie o:

  • zamykaniu okien w chłodzonym pomieszczeniu,
  • nie ustawianiu za niskiej temperatury,
  • włączeniu klimatyzatora, kiedy nikogo nie ma w domu,
  • programowaniu urządzenia z uwzględnieniem taryfy dostawcy energii elektrycznej,
  • używaniu funkcji dodatkowych, które klimatyzator posiada (np. sterowanie wifi),
  • zwracaniu uwagi na różnicę temperatur powietrza w pomieszczeniach i na zewnątrz.

Klimatyzacja w domu od TERMOPOL ICE!

Poszukujesz firmy, która odpowiednio dobierze model klimatyzatora do Twoich potrzeb jednocześnie pamiętając o zaprojektowaniu systemu odpływu skroplin? TERMOPOL ICE jest zespołem fachowców, którzy oferują serwis i montaż klimatyzacji na najwyższym poziomie!

Instalacja klimatyzacji to coś, czym zajmujemy się od wielu lat i nic dla nas w tym temacie nie jest obce! Gwarantujemy terminowy i dokładny montaż urządzenia oraz pomoc na każdym etapie wyboru i instalacji klimatyzacji. Zapraszamy do kontaktu!


DSC 9176 Edit

Jesteś zainteresowany współpracą? A może masz jakieś dodatkowe pytania?

Powierz instalację urządzeń klimatyzacyjnych firmie, która działa nieprzerwanie od 30 lat! Postaw na doświadczenie i normalne, ludzkie podejście!

Porozmawiajmy o Twoich oczekiwaniach i potrzebach względem klimatyzacji!

Piotr Żółciak

M: +48 724 717 001

@:pzolciak@termopolice.com