Czym się różni montaż klimatyzacji zimą a latem?
Nowoczesne klimatyzatory to urządzenia całoroczne, które latem uwalniają od męczących upałów, a zimą mogą skutecznie dogrzać mieszkanie. W związku z tym instalacja klimatyzacji z funkcją ogrzewania rozważana jest przez cały rok. Jednak czy pora roku, w której odbywa się montaż ma znaczenie? Zapraszamy do lektury!
Nowoczesne klimatyzacje jako urządzenia całoroczne
Choć klimatyzacja głównie kojarzona jest z chłodzeniem, to jednak nowoczesne klimatyzatory z funkcją grzania są urządzeniami całorocznymi. Latem oczywiście chłodzą, uwalniając nas od męczących upałów i pomagają funkcjonować, gdy temperatury na zewnątrz stają się nieznośne. Natomiast poza sezonem letnim pełnią funkcję grzewczą. Zimy w Polsce są coraz mniej mroźne, a technologie wciąż się rozwijają, co w połączeniu pozwala na to, aby klimatyzacje stały się jedynym źródłem ogrzewania, szczególnie w małych i średnich mieszkaniach. Natomiast w dużych mieszkaniach lub domach można śmiało powiedzieć, że klimatyzacje z funkcją ogrzewania skutecznie będą dogrzewać wnętrze.
Czy temperatura zewnętrzna ma wpływ na montaż klimatyzatora?
Montaż klimatyzacji odbywa się głównie wewnątrz budynku, więc mogłoby się wydawać, że temperatura zewnętrzna nie ma zbyt dużego znaczenia. O ile wykonanie instalacji możliwe jest w każdej porze roku, o tyle należy liczyć się z faktem, że czas realizacji będzie inny, w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Dzieje się tak, gdyż główny etap prac polega na wykonaniu próżni w układzie chłodniczym w celu zmniejszenia temperatury wrzenia, co ma na celu odparowanie wilgoci z instalacji. Proces ten zajmuje tym dłużej, im niższa jest temperatura otoczenia.
Jeśli natomiast instalacja klimatyzacji wiąże się z zaawansowanymi pracami remontowo-budowlanymi, tu może pojawić się problem. Niskie temperatury i duża wilgotność powietrza panujące poza sezonem letnim mogą stanowić przeszkodę dla fachowców do zamontowania urządzenia. Na szczęście istnieje opcja umieszczenia przewodów w korytkach i wyprowadzenia ich bez ingerencji w konstrukcję budynku. Zabieg ten jest możliwy do wykonania nawet w najniższych temperaturach i nie wymaga kucia ścian.
Nie tylko temperatura zewnętrzna jest ważna przy montażu klimatyzacji, ale również pogoda. Opady deszczu mogą skutecznie utrudnić proces instalacyjny, zważając na fakt, że proces montażu wiąże się pracą z instalacją elektryczną (np. podpięcie agregatu do sieci elektrycznej).
Poza wyżej wymienionymi aspektami, czyli zaawansowane prace remontowo-budowlane oraz prace z instalacją elektryczną, nie istnieją żadne przeciwwskazania do instalacji klimatyzacji poza sezonem letnim.
Przeczytaj także: Aspekty prawne montażu klimatyzacji
Jaki termin wybrać na instalację klimatyzacji?
Termin montażu klimatyzacji może być dowolny. Należy jednak liczyć się z faktem, że najpopularniejszym okres rozpoczyna się wczesną wiosną i trwa aż do jesieni. W tym czasie instalatorzy mogą mieć wypełniony kalendarz na usługę instalacji klimatyzatora. Fakt ten wiąże się z tym, że na swoją kolej trzeba będzie poczekać. Może zdarzyć się tak, że czas oczekiwania będzie tak długi, że nie uda się zrealizować usługi przed falą największych upałów.
W takiej sytuacji dobrze jest zarezerwować swój termin z wyprzedzeniem lub pomyśleć o terminie między późną jesienią a wczesną wiosną.
Jesteś zainteresowany współpracą? A może masz jakieś dodatkowe pytania?
Powierz instalację urządzeń klimatyzacyjnych firmie, która działa nieprzerwanie od 30 lat! Postaw na doświadczenie i normalne, ludzkie podejście!
Porozmawiajmy o Twoich oczekiwaniach i potrzebach względem klimatyzacji!
Piotr Żółciak